Władimir Putin (ur. 1952) – rosyjski polityk; prezydent i premier Rosji, funkcjonariusz KGB (1975–1990).
O Rosji i ZSRR
- Bycie obywatelem Rosji staje się źródłem prestiżu.
- Źródło: PAP, 2 grudnia 2001
- Całe nasze doświadczenie historyczne dowodzi, że taki kraj jak Rosja może żyć i rozwijać się w obecnych granicach tylko wówczas, gdy jest silnym mocarstwem. We wszystkich okresach osłabienia państwa, politycznego czy ekonomicznego, Rosja stawała zawsze i w sposób nieunikniony przed groźbą rozpadu.
- Źródło: PAP, 16 maja 2003
- Choć rozdzielenie rosyjskiego i białoruskiego narodu na dwa państwa było swego czasu nie tylko bezpodstawne, ale także szkodliwe i zgubne, powinniśmy działać, biorąc pod uwagę obecne realia.
- Opis: na konferencji prasowej.
- Co mówi prawo o manifestacjach? Że jest potrzebna zgoda władz lokalnych. Masz zgodę? Manifestuj! Nie masz zgody? Nie masz prawa! A jak manifestujesz mimo tego, to oberwiesz pałą. I tyle.
- Źródło: „Forum”, 6 września 2010
- Filmy rysunkowe zawsze u nas robiono na wysokim poziomie. Dzisiaj także mamy wielkich specjalistów w tej dziedzinie. Niestety, są oni znani tylko w wąskim kręgu.
- Źródło: PAP, 22 lipca 2002
- Każdy, kto nie tęskni za Związkiem Radzieckim, nie ma serca. Każdy, kto chce jego powrotu, nie ma mózgu.
- Opis: na konferencji prasowej.
- Kiedy rozmawiałem z Kissingerem i powiedziałem mu, gdzie pracowałem wcześniej w KGB, pomyślał przez chwilę, a następnie odrzekł: „Wszyscy uczciwi ludzie zaczynali w wywiadzie, ja też” (…) George Bush nie pracował w pralni – był agentem CIA.
- Źródło: PAP, 1 lipca 2001
- Komu w Rosji żyje się dobrze? Odpowiedź nie wzbudzi naszej radości.
- Źródło: BBC News, 30 czerwca 2004
- Kolejne nadzwyczajne wydarzenie – pożar wieży telewizji ORT w Ostankinie – pokazało, w jakim stanie jest kraj, jego ważne obiekty i sfery. Tylko rozwój gospodarczy kraju będzie się przyczyniać do eliminowania w przyszłości podobnych kataklizmów.
- Opis: podczas narady na Kremlu.
- My się nawet cieszymy z ocieplenia. Będziemy mogli zaoszczędzić na ogrzewaniu, nasza flota może łatwiej operować na północy, wolnej od lodów, będziemy też mieli więcej ziem nadających się do uprawy.
- Opis: wypowiedź z początku 2010, jeszcze przed katastrofalnymi pożarami lasów.
- Źródło: Cena apokalipsy, „Forum”, 23 sierpnia 2010
- Zobacz też: globalne ocieplenie
- Naród rosyjski, którego losy zniekształcił reżim totalitarny, dobrze rozumie uczulenia Polaków związane z Katyniem, gdzie spoczywają tysiące żołnierzy polskich.
- Opis: tekst Putina w specjalnym artykule dla „Gazety Wyborczej”.
- Nikt nie ma wątpliwości, że ZSRR, Rosja wniosły decydujący wkład w przezwyciężenie podziału Europy i rozwiązanie problemu muru berlińskiego. Nie sądzę, aby najlepszym wynikiem tej polityki było wzniesienie nowych murów w Europie.
- Powinniśmy być dumni, że jesteśmy nosicielami tak wielkiej kultury, zawierającej unikatowe zasady moralne i humanitarne.
- Opis: na spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką i Łeonidem Kuczmą.
- Rozpad ZSRR był nie tylko największą katastrofą geopolityczną XX wieku, ale również prawdziwym dramatem dla Rosjan.
- Stale słyszymy o jakimś zagrożeniu zależnością od Rosji, że trzeba ograniczyć dostęp rosyjskich firm do europejskich rynków. Gdy przychodzą do nas, to są to inwestycje, globalizacja, a kiedy my zamierzamy iść do nich, to jest to już ekspansja.
- W niektórych regionach Rosji cennik łapówek uwzględnia stopę inflacji.
- W stosunkach między Rosją i USA o wiele więcej tego, co nas łączy niż kwestii, w których pozostają rozbieżności
- Opis: w liście do George’a Busha.
- Zarówno cmentarze pamięci Katyń i Miednoje, jak i tragiczne losy żołnierzy rosyjskich, którzy dostali się do niewoli podczas wojny 1920 r., powinny stać się symbolem wspólnego żalu i wzajemnego przebaczenia. Powinniśmy wspólnie zachować pamięć o ofiarach tej zbrodni.
- Opis: tekst Putina w specjalnym artykule dla „Gazety Wyborczej”.
- Zbrodnia katyńska była zemstą Józefa Stalina za klęskę bolszewickiej Rosji w wojnie z Polską w 1920 roku.
- 1 września 1939 roku to najbardziej tragiczna data w historii Europy i świata. Polska i Rosja walczyły w tej wojnie razem, po sprawiedliwej stronie.
- Opis: tekst Putina w specjalnym artykule dla „Gazety Wyborczej”.
O sobie i swoich poglądach
- Być może nie za dobrze uczyłem się na uniwersytecie, dlatego że piłem dużo piwa w wolnych chwilach, ale coś mi w głowie zostało, bo wykładowców historii mieliśmy dobrych.
- Opis: zapytany o pakt Ribbentrop-Mołotow.
- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego.
- Źródło: Wacław Radziwinowicz, Radziecki ideał, „Gazeta Wyborcza”, 28 grudnia 2009.
- Nie pamiętam już, kiedy zrobiłem to po raz pierwszy, ale wiem, kiedy zrobiłem to po raz ostatni – co do minuty.
- Źródło: „Bild”, 14 lipca 2006
- Obecnie nie ma – jak w czasach KPZR – kolektywów pracowniczych i podstawowych organizacji partyjnych w zakładach pracy, nie ma wychowawców i opiekunów, a to oznacza, iż tylko religia może wpoić człowiekowi ogólnoludzkie wartości.
- Źródło: PAP, 30 sierpnia 2002
- Odkąd umarł Gandhi, nie ma z kim porozmawiać.
- Źródło: „Polityka”, 16 czerwca 2007
- Stalin był tyranem, wielu nazywa go zbrodniarzem. Ale przecież nie był nazistą.
- Źródło: „Bild”, 9 maja 2005
- Władzom zamordowanie Anny Politkowskiej zaszkodziło dużo bardziej niż jej teksty.
- Źródło: „Polityka”, 21 października 2006
- W zasadzie jem wszystko, co dają. Szczerze mówiąc, czasu na jakieś szczególne jedzenie nie ma, chyba, że podczas wszystkich przyjęć oficjalnych. Najwięcej czasu poświęca się jednak rozmowie z gościem, a nie pochłanianiu potraw.
- Źródło: „Argumenty i Fakty”, 19 kwietnia 2004
- Z jakiegoś powodu panuje opinia, że jestem niszczycielem miliarderów.
- Źródło: telewizja Bloomberg, 2 lutego 2009
- Zatrzymanie człowieka, który kupił jakiś tam komputer i grożenie mu więzieniem to jakaś bzdura.
- Opis: apelując do Billa Gatesa o niekaranie wiejskiego nauczyciela, który korzystał z pirackich wersji systemu Windows.
- Źródło: Gazeta.pl, 12 lutego 2007
Polityka i gospodarka
- 17 mln obywateli Ukrainy to Rosjanie, Ukraina otrzymała olbrzymią połać rosyjskiego terytorium. Jeśli teraz dodamy do tych problemów kwestię członkostwa w NATO, egzystencja tego państwa może być zagrożona.
- Opis: z depeszy wysłanej w kwietniu 2008 ze szczytu NATO w Bukareszcie przez Kurta Volkera, amerykańskiego ambasadora przy NATO opubl. przez Wikileaks.
- Źródło: Bartosz Węglarczyk, Gruzini chcieli od Polski broni, „Gazeta Wyborcza”, 1 grudnia 2010.
- Zobacz też: Ukraina
- A co mieliśmy wytrzeć krwawe smarki i pochylić głowę?
- Opis: w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, czemu wojska rosyjskie w sierpniu 2008 wkroczyły do Osetii Południowej zaatakowanej przez Gruzję.
- Źródło: Wacław Radziwinowicz, Radziecki idea, „Gazeta Wyborcza”, 28 grudnia 2009.
- Brytyjczycy musieli najwyraźniej zapomnieć, że Wielka Brytania nie jest już potęgą kolonialną, a Rosja – dzięki Bogu – nigdy nie była brytyjską kolonią.
- Opis: komentarz w sprawie konfliktu dyplomatycznego związanego z Aleksandrem Ługowojem, domniemanym zabójcą byłego agenta FSB Aleksandra Litwinienki, którego Rosjanie nie chcą wydać Brytyjczykom.
- Źródło: „Polityka”, 4 sierpnia 2006
- Czym będziecie palić? Gazu nie chcecie, energetyki jądrowej nie rozwijacie. Drewnem będziecie palić? Po drewno też na Syberię trzeba jechać, przecież drewna też nie macie.
- Opis: do przedstawicieli niemieckiego biznesu.
- Źródło: „Forum”, 9 maja 2011
- Zobacz też: polityka energetyczna
- Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy gospodarczej i handlowej.
- Opis: podczas wizyty w Chinach.
- Źródło: „Polityka”, 1 kwietnia 2006
- Karta Narodów Zjednoczonych nie zawiera żadnego zapisu, który pozwalałaby nam zmieniać reżim w tym, czy innym kraju, czy się go lubi, czy też nie.
- Źródło: Telewizja France-3, 14 lutego 2003
- Naszym priorytetem jest maksymalizacja zysku z każdej tony rudy żelaza, węgla, innych paliw kopalnych, drewna i reszty surowców.
- Źródło: „Polityka”, 17 lutego 2007
- Oczywiste jest i nasze konsekwentne stanowisko, i rozliczne konkretne kroki w celu integracji z Europą.
- Opis: przed Zgromadzeniem Federalnym.
- Po raz pierwszy od wielu dziesiątek lat, jeśli nie stuleci, nie znajdujemy się w stanie konfrontacji ani z całym światem, ani z poszczególnymi państwami.
- Źródło: PAP, 14 czerwca 2002
- Problemy gospodarcze Rosji, jakie narosły w ciągu minionych dziesięcioleci – dziesięcioleci stagnacji i kryzysu – nigdzie nie zniknęły.
- Opis: przed Zgromadzeniem Federalnym.
- Realizacja planu wprowadzenia w życie narodowego systemu antyrakietowego w USA najboleśniej uderzy w Europę. Naruszenie równowagi sił będzie miało bardzo poważne następstwa. Rosja będzie zmuszona do odpowiedniej reakcji, a to z kolei grozi wybuchem kolejnej rundy zbrojeń. W takiej sytuacji można i należy działać wspólnie.
- Opis: na spotkaniu z niemieckimi przedstawicielami kół politycznych i gospodarczych.
- Równowaga sił w sposób wyraźny została naruszona, a nowa architektura bezpieczeństwa jeszcze nie została zbudowana.
- Źródło: PAP, 21 lutego 2003
- Świat nie jest już podzielony na dwa wrogie obozy – stał się dużo bardziej skomplikowany.
- Opis: w niemieckim parlamencie.
- To tu, to tam słychać, że ONZ nie radzi sobie z rozwiązywaniem najtrudniejszych zadań, a ja bym chciał zobaczyć, jak rozwijałaby się sytuacja międzynarodowa, gdyby ONZ nie istniała.
- Źródło: PAP, 13 kwietnia 2004
- Towarzysz wilk wie kogo pożerać. Pożera i nikogo nie słucha. I jak wszystko na to wskazuje, nie zamierza słuchać. Tylko gdzie podział się cały patos o konieczności walki o prawa człowieka i demokrację, gdy chodzi o własne interesy.
- Ukraina jest sztucznym państwem powstałym z terytoriów Polski, Czechosłowacji, Rumunii i Rosji, a Krym został przekazany Ukrainie decyzją Biura Politycznego KPZR.
- Opis: z depeszy wysłanej w kwietniu 2008 ze szczytu NATO w Bukareszcie przez Kurta Volkera, amerykańskiego ambasadora przy NATO opubl. przez Wikileaks.
- Źródło: Bartosz Węglarczyk, Gruzini chcieli od Polski broni, „Gazeta Wyborcza”, 1 grudnia 2010.
- W XXI wieku kierunek rozwoju Rosji – to rozwój na Wschód.
- W celu ustabilizowania stosunków własnościowych, niedopuszczenia do jakichkolwiek zmian w sferze ich zakresu, uważam za możliwe wsparcie propozycji skrócenia dopuszczalnego terminu wszczynania śledztw w sprawie umów prywatyzacyjnych z 10 do 3 lat.
- Źródło: PAP, 29 marca 2005
- Wiemy, że w niektórych afrykańskich państwach jeszcze do niedawna istniała praktyka zakąszania swoimi politycznymi przeciwnikami. U nas takiej praktyki nie ma.
- Opis: na konferencji prasowej.
- Z zadowoleniem przyjąłem zapowiedzi, że zamierzasz konstruktywnie współpracować ze wszystkimi siłami politycznymi.
- Zamiast likwidacji barier obserwujemy co i rusz recydywy protekcjonizmu i zawoalowane wojny handlowe.
Wojna i terroryzm
- Będziemy moczyć i topić bandytów w kiblu.
- Opis: o czeczeńskich separatystach.
- Jest jasne jak słońce, że za czeczeńskimi bandytami stoją międzynarodowe organizacje terrorystyczne. To jest agresja międzynarodowego terroryzmu przeciwko Rosji.
- Źródło: „Die Zeit”, 5 grudnia 1999
- Nie trzeba nam drugiego Afganistanu Azji Środkowej.
- Otwarcie popieramy USA w ich antyterrorystycznej walce, a w konkretnych kwestiach – informacyjnej i humanitarnej – jesteśmy gotowi współpracować w tej dziedzinie.
- Źródło: PAP, 17 października 2001
- Przegraliśmy dziesięcioletnią wojnę w Afganistanie i dla nas powrót tam jest tym, czym dla Ameryki ponowne wysłanie wojsk do Wietnamu.
- Źródło: ABC, 18 listopada 2001
- Rezolucja Rady Bezpieczeństwa w sprawie Libii jest wadliwa i szkodliwa. Przypomina średniowieczne wezwanie do wypraw krzyżowych. (…) Rząd Libii nie spełnia kryteriów demokratycznych, ale to jeszcze nie usprawiedliwia zbrojnej interwencji.
- Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich.
- Źródło: PAP, 11 lutego 2004
- Rosyjskie wojska pozostaną w Czeczenii na zawsze.
- Źródło: PAP, 19 września 2002
- Sytuacja na Bałkanach rozwija się tak, jak przewidywaliśmy: wcześniej uzbrojono nieformalne zgrupowania albańskich separatystów, a dziś nikt nie wie, co z nimi zrobić. Być może tylko użycie siły zapobiegnie rozprzestrzenieniu się tego konfliktu.
- Opis: na spotkaniu z ministrami.
- Tragiczne wydarzenia w Moskwie zakończyły się, ale problemów pozostaje bardzo dużo. Płacimy ciężką cenę zarówno za słabość państwa, jak i za brak konsekwencji w działaniach.
- Opis: komentarz po zamachu terrorystycznym w moskiewskim teatrze na Dubrowce.
- Źródło: PAP, 31 października 2002
- Tylko wspólnymi siłami ludzi i państwa możemy stawić czoło terroryzmowi. Zostało to dowiedzione przez koalicję antyhitlerowską. Państwa koalicji pokonały wroga i dziś ponownie się jednoczymy.
- Opis: podczas obchodów Dnia Zwycięstwa.
- Utonęła.
- Opis: odpowiedź na pytanie Larry’ego Kinga, co się stało z atomowym okrętem podwodnym Kursk, wrzesień 2000.
- W Czeczenii trwa konflikt z okrutnymi ludźmi, zwierzętami, które nie rozumieją, w jakiej epoce i w jakim świecie żyją.
- Opis: podczas wizyty w Holandii.
- W Iraku był reżim surowy, dyktatorski, ale nie było międzynarodowych terrorystów. Terrorystów zniszczył sam Saddam Husajn. Rosną straty, a terroryści czują się tam coraz pewniej. Im dłużej potrwa, tym będzie groźniej.
- Opis: na spotkaniu ze studentami.
- Wielonarodowe siły niczego dobrego nie wnoszą, jeśli chodzi o stabilizowanie sytuacji w Iraku. Aby efektywnie tam działać, potrzebni są zawodowcy, ludzie, którzy rozumieją, gdzie się znajdują, znają zwyczaje miejscowej ludności, szanują te tradycje, umieją znaleźć kontakt, wykazać siłę i wielkoduszność”.
- Źródło: „New York Times”, 14 października 2003
- Zamachowców mamy prawo traktować jak nazistów. Ich celem jest niesienie śmierci, sianie strachu i zabijanie. Terroryzm jest pokrewny nazizmowi: równie niebezpieczny, równie nieludzki i krwawy
- Zły pokój jest lepszy niż dobra wojna – zawsze staliśmy na tym stanowisku.
- Źródło: PAP, 20 grudnia 2002
- Żadne państwo na świecie nie daje się wodzić za nos terrorystom. Rosja na to też nie pozwoli. Nie pozwoli dlatego, bo pierwszy krok w tym kierunku będzie oznaczać początek rozpadu państwa. Wówczas zaś liczba ofiar będzie dziesiątki, setki, a może i tysiące razy większa.
- Źródło: PAP, 11 lipca 2003